Denisa & Richard

Náš víkend vědomého milování není lehké slovy vystihnout

Jsme spolu šest let, máme jednoho syna a druhé kinder surprise na cestě. Vím, že se doopravdy milujeme. Ale… Ale každodenní stereotyp, ale kde je ta zamilovanost jako na začátku vztahu, ale kde jsou ty spontánní okamžiky, ale co se to s námi děje, ale proč se hádáme, ale já si chci povídat, ale ty jsi jiný, ale Tvoji rodiče mi vadí, ale já Ti nerozumím, ale kam se poděl sex…

Tereza Kinclová - Retreat pro páry

Slovo ALE u nás přerostlo v mou velkou frustraci a manželovo mlčení, hádky a nedorozumění. Věděla jsem, že určitě existuje cesta ven. Ale kudy? A… už vím. Retreat pro páry od Denisy a Richarda se jeví jako poslední záchrana před mou naprostou rezignací a životem protivné manželky. Otázka zní, jak ukecat muže k tomu, aby s Vámi strávil čas se spoustou lidí, mluvil o svých pocitech a o tom, že mu třeba něco nejde a kor v sexu. Jednoduše… pokud víte, že Vás má rád a stojíte mu za to, udělá to. I pod lehkou manipulací a nátlakem. Vše samozřejmě s citem a se srdcem. Já jsem dostala voucher k Vánocům, že si mám vybrat, co vlastně chci a že jedeme.

Za tři dny jedeme…mam chřipku. Super! Je to jasné znamení, že se na to mám vykašlat? Prosím v duchu za to, že už ten tlak v našem manželství nemohu vydržet a že musím jet. V pátek vyjíždíme. Ten nahoře ví, že jsme to zatraceně potřebovali, i když navenek vypadáme, že jsme v pohodě.

Martin mi rezignovaně v autě říká, že se neoholil na intimních partiích, a že mi tam bude dělat ostudu. Směju se, protože o nic takového jako hromadný sex a ukazování si pohlavních orgánů rozhodně nepůjde. Je vidět, že ve znamení naší lásky je připraven na vše.

Jsme na místě – Váňův statek u Pelhřimova – pátek podvečer. Před statkem se brouzdá spousta vyjukaných a nejistých párů. Nervózně vtipkujeme a přiznávám, že i mě opouští můj humor. Kua… kam jsme se to vydali :).

Začínáme v pátek večer v nahuštěné místnosti. Což jak se později dozvídáme, má svůj význam pro stmelení skupiny. Začínáme krátkým úvodem a lektor Richard nás ihned odzbrojuje svou lehkostí a humorem o vážných tématech mezi mužem a ženou. Martin se začíná smát. Pak přichází fáze lehkého představení, proč jsme tu, a také…tance. Zjišťuji, že jsem úplně prkenná, pokud si nedám alkohol. Stydím se tancovat a chce se mi plakat. Pořád nervózně vtipkuji a uvědomuji si, že to dělám i v normálním životě. Pro ženu je nesmírně důležité tancovat a vlnit boky kvůli jejím vnitřním orgánům. Ne nadarmo se vždy opiju a nutím svého muže tančit. Střízlivá se stydím.

Večer ze začátku trošku křečovitý se zdá se, začíná uvolňovat. Přichází lektorka Denisa a začínáme se bavit o polaritě mezi mužem a ženou. Což jak tuším je velký problém u nás dvou. Mám hodně mužských vlastností a Martin ženských. První večer také probíhá téma, kde je muž na těle citlivý a kde žena. Je vskutku překvapivé, že žena dělá muži to, co si sama přeje a to samé on jí. Je pak jasné, o co v posteli jde. O velké nedorozumění. Žena chce doteky všude na těle, muž zásah na branku. Nevím, jak u vás, ale to mě opravdu neuspokojuje. Tedy první pokojový úkol zní: dotýkat se muže na intimních partiích, dlouho, ale bez toho aniž by došel k vyvrcholení. U ženy je povoleno cokoli, ale žádné chmatání za kalhotky.

Jsme na pokoji a nervózně se smějeme. Nicméně jdeme na věc. Nemůžeme se dohodnout, kdo z nás začne (velmi zajímavé pro další reflexi). Výsledek je vskutku překvapivý.

Sobota

Budíme se, plní energie. Martin, ač nedošel k vrcholu, překvapivě říká, že je nabitý energií a že mu to nevadilo.

Po snídani sdílíme s ostatními, co se dělo. Překvapuje mne, že páry před rozvodem, starší ročníky a stydliví muži, mluví bez ostychu. Od žen zaznívá velká úleva, žádná kovbojka s tahem na branku a také pochopení, že naše tělo touží po jemném a něžném doteku. U mužů vůbec nevadí, že nedošlo k vyvrcholení. Naopak, dává to intimitě nový rozměr.

Celý den je nabitý programem. Učíme se o polaritě mezi dvěma jedinci, o rozdílnostech v přijímání a dávání, o ženských emocích. Muži se učí, jak ženské emoce začlenit do svého života a jak je ustát a pochopit je. Učíme se vzájemné komunikaci, což je pro nás dva velkým přínosem. Díky rituálu komunikace z indiánské tradice Quodoushka (ufff) začínáme chápat, že Martin nerozumí tomu, co mu říkám a já ho neposlouchám. Ano, je to tak. Celou dobu toužím po tom, aby mne poslouchal, ale zásadní zádrhel je v tom, že když Martin mluví, hledám pro něj rady a řešení, jak mu poradit a vůbec nevnímám obsah. Stydím se za to, on to totiž vůbec nepotřebuje, chce pouze, abych ho vyslechla. Dělám to takto často. V páru často musí mít pravdu jeden nebo druhý a dochází k rozepři. Tady jde pouze o to, se pochopit. Není cílem vyhrát. Dochází k velké úlevě.

Probíhají konstelace jednoho páru. Je to dost silné. Já stojím na straně žen a cítím emoce a sílu ženské skupiny. Martin stojí na straně mužů a posléze mi přiznává, jak se cítí být zatížený všemi muži ve svém rodě. Přinutilo ho to k rozhodnutí, je s Richardem na mužské skupiny a dál na svých tématech pracovat.

Následující cvičení je tom, kdo je ve vztahu dominantní a kdo je submisivní. U nás dochází k tomu, že se pereme o dominanci. Při zvláštním cvičení, kdy jeden řídí druhého, docházím k tomu, že ač na to nevypadám, je mi dobře v submisivní roli. Proto je mi dobře, když muž něco rozhodně. Nic s těchto věci nevychází ze síly, ale ze srdce.

Celý den je plný tance, emocí, smíchu i slz. Je to úžasně očistné. Přichází večer a téma pobytu - vědomé milování. O vědomém milování vyšlo spousta knih. Například "Making Love“ od Barry Longa nebo přímo v češtině Vědomé milování od Diany Richardson. Hlavní princip tkví ve spočinutí jeden s druhým. Pro nás to znamenalo tři hodiny na pokoji s tím, že dojde k „zásunu“ bez erekce – trošku náročné, s občasnou změnou poloh. Celou dobu vnímáme, co se v nás děje, co se vynořuje za pocity. Chci to vzdát, chce se mi plakat, cítím odpor, najednou uvolnění, naprostou lásku, bouchne žárovka a nic nevidíme, vadí mi zima, vadí mi mé břicho, je to zajímavé, nevím. Spousta dojmů. Oká, tři hodiny jsme nevydrželi, ale je to opravdu masakr, co se začne dít. Nemáme mluvit, nicméně Martin m sděluje, že jsem úplně odpojená. Obrovské účinky na fyzično, psychiku a vůbec nová dimenze intimity mezi dvěma.

V neděli sdílíme, ještě pracujeme na různých tématech, povídáme o tom, jak na nás vědomé milování zapůsobilo. To co sdělují ostatní je ohromující. My víme, že máme na čem ještě dělat. Vnímám to hlavně já, protože tento způsob milování zdá se být se začátku docela očistcem všech vnitřních dramat. Důležité je vydržet. Praktikovat denně alespoň deset minut, což se nám zatím nepoštěstilo.

Dozvídáme se o dalších navazujících kurzech a mužských skupinách. Slibujeme si, že si vždy podobný dárek nadělíme, protože toto byly nejlépe investované peníze do vztahu a do nás.

Následuje opravdu masakr a to je rituál vděčnosti druhému partnerovi. Píšete partnerovi, za co jste mu ve svém životě vděční. To co mi říká můj muž a nikdy to neřekl, je skutečná odměna za naše partnerství. Pláču dojetím, nabitím a radostí, že do toho se mnou šel a že jsme to dali. Páry starších ročníků, v rozvodovém řízení a ostatní jsou nadšení a my také. Naprosto originální, celistvé, pravdivé a profesionální. Děkuji ještě jednou za to, že takové semináře existují. Podle mě v každém vztahu dojde k tomu, že zapadne do stejných kolejí a všude je to jak přes kopírák. Slaboši utečou, najdou si milence, lžou sobě i partnerovi nebo se trápí. Ti, co si najdou nového partnera, stejně spadnou do toho samého, protože své problémy v sobě nevyřeší, potlačí je a použijí u partnera nového. Silní jedinci vědí, že řešení je a není to pr… Zatím silní jsme. Máme na to celý život a nyní musíme „praxovat“, abychom tento kurz uvedli v život mezi námi dvěma.

A co nám tento víkend dal a vzal? Vzal nám iluze o tom, jak funguje jeden, i druhý. Iluze o sobě i partnerovi. Iluze o tom, co je to vlastně sex. Jak funguje muž a co chce žena. Chlapi vidí svůj první sex v pornografii a ženy se snaží kopírovat dokonalé slečny v těchto filmech. Výsledek? Tlak, ublížení, nevědomost. Nikdo nám nikdy neřekl, jak to máme dělat. Dal nám pochopení, novou cestu, práci na sobě a na vztahu. Zbavil nás konečně frustrace jeden k druhému a dlouho zakopaných třináctých komnat s humorem a upřímností. Účastnit by se měl každý, kdo žije v partnerském svazku, ušetří si spoustu energie, sil a bolesti. Za mě by se místo rodinné výuky na školách mělo vyučovat, jak se chovat k partnerovi, co je to sex a jak funguje muž a žena. Možná by to budoucím generacím usnadnilo život v partnerství a mohli se z něj doopravdy těšit.

Autorka článku: Tereza Kinclová Zdroj: Mamazon.cz

Chci vidět celý kalendář akcí

Získejte ZDARMA video

Denisa a Richard - jak posílit intimní život
Jak posílit intimní život?