Denisa & Richard

Zázrak jménem vědomý dotek: Celostní smyslná (tantra) masáž a její přínos

 

Deniso, společně s Richardem jste považování za zakladatele celostní smyslné (tantrické) masáže v České republice. Jak k tomu došlo?

V roce 2001 mě jeden z přátel pozval, abych se profesně věnovala tzv. tantrickým masážím. V té době jsem za sebou měla několik let zkušeností s absolvováním, asistováním a tlumočením na kurzech učitele tantry a šamanismu psychoterapeuta Johna Hawkena. V rámci dvouletého výcviku jsem se učila také různé modality práce s tělem a smyslné masáže. Navíc mě vždy přitahovala práce s lidmi. Masírování mě bavilo a objevovala jsem jeho přesahy, pozitivní a celistvý vliv na tělo i duši.

A co bylo dál?

Později jsme spolu s Richardem Vojíkem absolvovali výcvik tantra masáže v berlínské škole Diamond Lotus pod vedením Andra. Ten v 80. letech minulého století stvořll rituál tantra masáže, který se záhy rozšířil po celém Německu. V Německu najdete nejvíce profesionálních studií pro tantra masáž. V posledních pár letech již dokonce funguje tzv. Tantramassage-Verband (Sdružení pro tantra masáž), který spojuje profesionály této profese, učitele a vedoucí masážních studií. Cílem sdružení je udržovat a rozvíjet kvalitu profesionálních výcviků a úroveň poskytování této masáže. Dbá na celistvé odborné vzdělání poskytovatelů tantra masáže i specifické standardy kvalitního masážního studia. Definuje a chrání tuto profesi, která vyžaduje jak srdeční zaujetí pro tuto práci, tak celistvé vzdělání v doteku, sexualitě, práci s lidmi.

Jaké tedy byly počátky dnes již velmi populární tantra masáže u nás?

V lednu 2005 jsme v Čechách uspořádali první semináře pod názvem Umění doteku (rituál tantra masáže, které dnes říkáme celostní smyslná masáž) a Joni a lingam (kurz intimní masáže pro muže a ženy). Oba víkendové kurzy se okamžitě naplnily, a my jsme hned následující týden pořádali náhradní termíny. Bylo to až neuvěřitelné, a velký zájem o tuto masáž určil těžiště našich dalších kurzů na mnoho let. Od té doby pořádáme tyto kurzy v Čechách několikrát ročně. Semináře celostní smyslné masáže jsme na pozvání učili také v Belgii, Polsku, Dánsku, Anglii a Rakousku. Prošly jimi již stovky lidí od nás i ze zahraničí - z Itálie, Francie, Švýcarska, Holandska, Polska, Ukrajiny, Dánska, Portugalska, Španělska, Německa, Norska, Rakouska, Maďarska, Kypru, dokonce i Hong Kongu… 

Dnes kurzů tzv. celostní smyslné masáže máte celou řadu…

Základní dva kurzy Umění doteku a Joni a lingam jsme průběžně rozšiřovali o další prvky a témata. Dnes má naše Škola celostní smyslné masáže celkem 8 různých seminářů, které do sebe zapadají jako puzzle. Školu lze absolvovat víkendovou formou, nebo jako intenzivní 10-denní kurz, který již třetím rokem pořádáme v létě na Slapech.

S kým se na kurzech mohu potkat?

Semináře vyhledávají jak laici, kteří si přejí obohatit svůj osobní život, tak profesionálové, pro které je práce s lidmi obživou. Často se také z laiků, kteří na kurz přišli za svým osobním rozvojem, postupně stanou odborníci na tuto práci. Dnes to jsou bez nadsázky desitky, ne-li stovky lidí, kteří opustili dobře placené posty v různých firmách, aby se začali věnovat své vášni - práci, kterou mohou dělat srdcem, a kde přímo cítí její význam a užitek.

Na naše kurzy jezdí lidé zvídaví, kteří mají chuť poznávat nové a rozvíjet se. Pro někoho je to navíc cesta z osobní či partnerské krize. Pro všechny je to inspirace a poznání nových dimenzí. Na práci s tělem a vědomým dotekem je krásné to, že záhy začne pozitivně ovlivňovat doslova všechny oblasti našeho života. Zdraví, duševní pohodu, kvalitu našich vztahů i charakter našeho každodenního prožívání. Vědomá práce s tělem nás vede k prohloubení cítění a sebeuvědomění. Snižuje se tak naše tolerance k životu rutinnímu, mechanickému, beze smyslu. A tak nezbývá než hledat nové cesty, objevovat nové možnosti, a svůj každodenní život naplnit hlubokým významem, smyslem a radostí.

Váš výcvik Škola celostní smyslné masáže je nejhlubším a nejdůkladnějším vzděláním tohoto typu masáže pro Čechy, Slovensko i další země. S čím se v jeho rámci můžeme setkat?

Andrův rituál jsme postupně upravili a rozšířili o další prvky. Využívali jsme vlastní zkušenosti a inspirovali se znalostmi dalších tradic a metod práce s tělem. Prošli jsme různými zkušenostmi, od indiánské nauky o sexualitě Quodoushka přes školu taoistické masáže až po profesionální výcvik Sexological Bodywork. Ten jsme absolvovali v roce 2007 v Kalifornii a v posledních 3 letech jej na základě žádosti zakladatele této profese Josepha Kramera lektorujeme také v České republice. 

Jak se liší celostní smyslná masáž a Sexological Bodywork?

Rituál masáže je o probouzení smyslů. Je to láskyplná ceremonie, která zve do okouzlující říše magického prožiku. Masírovaný je obdarován plnou pozorností a láskyplným dotekem.

Metody Sexological Bodywork jsou zaměřené na to, aby klient získal nové dovednosti v oblasti rozvíjení vlastního sexuálního prožitku. Klienty zveme, aby aktivně pracovali s dechem, svalovým napětím a uvolněním, pohybem. Je to vědomá práce sám na sobě, spíš než pasivní odevzdání se umu zkušeného maséra či masérky. Přestože sexological bodyworkeři jsou také zkušenými masážními terapeuty. Díky tomu mohou klienti trvale čerpat z nových dovedností.

My rádi propojujeme oba přístupy. Při masáži se masírovaný může oddat zkušeným dotekům, a současně sám přispět k intenzitě prožitku tzv. aktivním přijímáním - to je prohloubením dechu, zapojením hlasu, pohybem i jasnou komunikací.

O vašich kurzech se mluví také jako o transformačních. Co si pod tím mám představit?

Mnoha našim účastníkům semináře více či méně změnily život. Práce s tělem v kontextu sexuality je totiž jednou z nejsilnějších metod pro hlubší sebeuvědomění a probuzení životní síly. Již během pouhého víkendu (nebo i jediné masáže) získá absolvent kurzu či masáže v Tantra Spa zcela nový pocit v těle. Spojí se s vlastními emocemi. Cítí více radosti a energie v každé buňce svého těla. Má se více rád. Roste jeho sebe-vědomí a osobní síla. Probouzí se kreativita. Léčí se stará zranění. Mnohé to vede i k hledání nových způsobů, jak žít, pracovat, jak rozvíjet vztah s partnerem i dalšími lidmi. 

Co dále je pro vaše masáže specifické?

Kromě již zmíněného aktivního přijímání je to například i důraz na odlišné prožívání mužů a žen. Ženská energie je posilována volným plynutím, cítěním, bezcílností. Naopak mužská síla roste skrze disciplínu, strukturu a orientaci na výsledek. Tyto principy jsou zcela odlišné, a jdou zdánlivě proti sobě, pokud jejich přednosti neumíme využít ve vzájemné souhře.

Je logické, že jinak přistupujeme k masáži muže a ženy. U mužské masáže lze zpravidla používat i velmi dynamické doteky, u žen spíše pomalé a jemnější. Muž má ráda změnu a variabilitu, žena bezpečí a kontinuitu. Ani to však nelze zobecnit, každé tělo i situace jsou jedinečné. 

Lze vaši masáž poznat i jinak než na semináři?

V roce 2007 jsme spolu s Richardem Vojíkem založili masážní studio Tantra Spa Prague. Naši maséři a masérky jsou špičkou mezi masážními terapeuty v této oblasti. Vybíráme ty nejlepší z absolventů Školy celostní smyslné masáže. Řada z nich také pravidelně asistuje na našich kurzech a dále rozšiřuje své vzdělání. Díky tomu nabízíme v posledních dvou letech v Tantra Spa také sezení Sexological Bodywork.

Jaké mám možnosti, když se chci vaši masáž naučit, ale nechci jít na kurz?


Pro řadu zájemců je obtížnější zúčastnit se semináře, ať již z časových či jiných osobních důvodů. Někdo má doma malé děti a je pak náročnější vyhradit si celý víkend pro sebe. Jiný zkrátka nemá rád skupiny a preferuje individuální přístup. Výuku masáže nabízíme i v osobních sezeních v rámci Tantra Spa.

Mohu se učit i z domova?

Ano, zájemci se mohou učit i z domova. Vroce 2013 jsme vydali DVD Umění doteku, které vás provede postupem i významem tohoto rituálu. V prodeji máme také DVD s výukou intimní masáže pro muže a ženy, erotické masáže těla, ale například i orálního sexu pro partnery - to vše z produkce našich amerických kolegů, absolventů a učitelů sexuologické práce s tělem. Připravujeme DVD s výukou vaginálního mapování a léčení jizev.

V době, kdy jste začínali, o tantra masáži nikdo moc nevěděl, a dnes najdeme po celé republice mnoho studií s tantra masáží. Každá dárková agentura má tantra masáž ve své nabídce, a je i oblíbeným tématem mnoha časopisů i televizních pořadů. Čím to, že se masáž tak rozšířila?

Naší tantra masáži dnes říkáme také celostní smylsná masáž. Je to jeden z nejúčinnějších nástrojů pro aktivaci životní síly, probuzení radosti, posílení sebe-vědomí. Umožňuje léčit stará zranění na těle i na duši. Pomáhá mít rád své tělo i sebe sama. Ukazuje nové cesty pro rozvíjení potěšení nejen ze sexuality, ale v životě vůbec. Zlepšuje vztah k sobě samému i druhým. Zkrátka má obrovský přesah. V kvalitním provedení je tato masáž nejen o momentálním hezkém prožitku, který vyprchá a zůstane hezkou vzpomínkou, ale navíc pomáhá zvýšit kvalitu nšeho života na všech rovinách.

A jaké jsou další výhody?

Kvalitnější partnerství, hlubší a vyživující intimní život, probuzení vášně v sexu i životní vášně. Ženy se učí mít rády své tělo. Cítit se a nebát se projevit v sexualitě. Muži zjistí, že mohou prožívat celotělový orgasmus a vybrat si, zda při vyvrcholení chtějí ejakulovat či ne. Orgasmus a ejakulace jsou totiž od sebe odlišné, a jedno může existovat bez druhého.

Dále masáž léčí - tělo i duši. Můžeme díky ní objevit netušené zdroje energie, a tu pak zaměřovat pro naplnění svých přání a projektů.

Co může masáž dát ženám?

Pro hodně žen je masáž cesta k sobě sama. Díky láskyplnému doteku získávají pozitivní vztah ke svému tělu, cítí se (a jsou!) krásnější a zářivější. Sebepřijetí je pro ženy velké téma, a díky masáži se krása nestává myšlenkou, ale prožitkem. 

Některé ženy potřebují vyléčit trauma ze sexuálního zneužití, které jim brání v plnohodnotném životě. Mezi další zranění patří i operační zákroky, náročné porody, potraty apod. Ovšem i duševní zranění například z nevěry může působit jako žába na prameni k radosti ze sexuality. Díky metodám vaginálního mapování, léčení jizev a láskyplnému rituálu celostní smyslné masáže s těmito tématy ůžeme efektivně pracovat. Ženy objevují svou sílu, cítí své tělo a získávají přístup k potěšení na všech úrovních.

Co může masáž přinést mužům?

Mnoho mužů trápí v kontextu sexuality téma erekce. V mládí stojí “až moc”, s přibývajícím věkem “málo”. Také tzv. předčasná ejakulace je zdrojem stresu pro mnoho mužů a dvojic. Díky celostní smyslné masáži a sexological bodywork mohou muži již během jediného sezení poznat metody pro zážitek celotělového orgasmu. Naučí se zvolit si kdy a zda ejakulovat, aniž by to umenšovalo jejich potěšení. V naší masáži lze prožívat potěšení a vzrušení nezávisle na přítomnosti či nepřítomnosti erekce. Není zde žádný tlak. Jde o to, být přítomní v tom, co se děje. Muži se stávají sebevědomými a skvělými milenci, kteří jsou pány vlastního vzrušení a dokáží potěšit i ženu. 

Kolik seminářů jste již uspořádali?

Kurzy masáží pořádáme již skoro 10 let. Kromě laiků jimi prošly i stovky profesionálů, kteří si založili vlastní praxi s touto masáží, nebo poznatky z výcviku uplatňují jako doplněk ke své profesi. Masáže tak ovlivnily životy tisíců lidí - ať už skrze přímou práci s námi, nebo díky práci našich studentů.

Jaké kurzy plánujete teď?

Ještě před letními prázdninami opět poběží naše “stálice” - kurzy Umění doteku a Joni a lingam. Na léto jsme nachystali již čtvrtý běh 10-denního výcviku celostní smyslné masáže, kde všechny naše kurzy Celostní smyslné masáže spojujeme v jeden. Tento oblíbený výcvik na Slapské přehradě je příležitostí k hluboké osobní transformaci, oživení, novému nasměrování, navíc i získání či rozšíření odborných dovedností. Probíhá na Slapské přehradě, a je tak i nádhernou a nezapomenutelnou dovolenou, kde navíc získáte mnoho nových přátel - často na celý život.

V létě pak pořádáme i kratší víkendové kurzy Vaginálního mapování a Léčení jizev v Praze. V tomto roce tyto semináře doslova praskají ve švech. Ženám nabízí efektivní metodu pro léčení bolestivé mensturace, zranění po porodu, duševních zranění a celkově vedou ke zvýšení citlivosti nejen při sexu. Jakkoliv nezvykle toto spojení může znít, stále znovu a znovu si ověřuji, jak tato práce ženám pomáhá v nalezení vlastní identity. Tu totiž jako ženy nehledáme skrze uvážlivá rozhodnutí a hlavu, ale sídlí v našem prožitku a v těle.

AUTORKA ČLÁNKU: Mgr. Denisa Říha Palečková, CSB

Denisa Říha Palečková

Přináší zcela nový pohled na intimitu a metody, jak tuto oblast využít pro zdraví, štěstí, partnerský život a osobní rozvoj. Díky svým kurzům, přednáškám a článkům pomohla od roku 2002 již několika tisícům lidí k radostnějšímu a naplněnému životu.  Je známá především díky sestavení celostní smyslné masáže, která se u nás rychle rozšířila pod názvem tantrická masáž. Je tvůrkyní centra masáží a osobního rozvoje Tantra Spa Prague. Společně s Richardem Vojíkem a Josephem Kramerem, PhD. přinesla z USA do ČR novou profesi Sexological Bodywork, s mimořádnými účinky v somatickém vzdělání i léčení. V roce 2013 založili Evropskou akademii somatického vzdělání – EASE, s cílem nabídnot  benefity práce s tělem široké veřejnosti i certifikaci profesionálů. Je spoluautorkou výukového DVD k legendárnímu rituálu celostní smyslné masáže Umění doteku. 

 

Získejte ZDARMA video

Denisa a Richard - jak posílit intimní život
Jak posílit intimní život?